Rolety to elementy wyposażenia wnętrz, których bardzo często używamy. Praktycznie każdego dnia przynajmniej raz je opuszczamy i raz podnosimy. Za każdym razem ciągniemy za charakterystyczny plastikowy łańcuszek, który wprawia mechanizm rolet w ruch. Każde takie pociągniecie sprawia, że sznurek w rolecie zużywa się, co może skończyć się jego zerwaniem. Jest to poważna usterka, biorąc pod uwagę działanie rolety, warto jednak wiedzieć, że można ją naprawić we własnym zakresie bez większego problemu.

Uszkodzenie sznurka rolety

Najczęstszymi uszkodzeniami jest rozpięcie lub zerwanie sznurka. Jeśli sznurek wypadnie rozepnie się wystarczy ponownie połączyć jego części, co trwa zaledwie chwilkę. Nieco gorzej jest w przypadku zerwania sznurka. Jeśli do uszkodzenia dojdzie w granicy 2-3 cm od miejsca spięcia sznurka, wówczas można po prostu skrócić go nieco łącząc z drugim końcem za pomocą złączki. Jeśli łańcuszek pęknie w dalszej odległości nie pozostaje nic innego jak wymienić go na nowy.

Naprawa sznurka w rolecie wewnętrznej bez kasety

Naprawa sznurka w rolecie wewnętrznej jest jedną z prostszych napraw. Aby wymienić uszkodzoną linkę można oddać roletę do specjalisty, ale znacznie lepiej jest dokonać naprawy samodzielnie. Wystarczy kupić odpowiedniej długości linkę w sklepie z artykułami budowlanymi, złączkę oraz być w posiadaniu narzędzi, które wykorzystamy podczas naprawy – zazwyczaj wystarcza śrubokręt.

Naprawę rolety zaczynamy od jej zdemontowania i odłączenia mechanizmu. Następnie otwieramy obudowę mechanizmu i wyjmujemy łańcuszek z zębatek. Po zdemontowaniu starej linki zakładamy na zębatkę nową. Kiedy już łańcuszek ułoży się zamykamy obudowę i montujemy roletę na oknie.

Naprawa rolety w kasecie

Jeśli roleta jest umieszczona w kasecie wówczas konieczny jest demontaż całej kasety wraz z tkaniną. Po jej zdjęciu należy odkręcić bok, w którym umieszczony jest mechanizm rolety. Następnie zdemontować stary łańcuszek i zamontować nowy – dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku rolet bez kasety. Trzeba przygotować się na to, że wyjęcie mechanizmu z kasety nie jest proste i może wymagać sporej dawki cierpliwości.

Naprawa sznurka w rolecie nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Niestety konieczna jest precyzja i spora dawka cierpliwości. Warto pamiętać, że w razie problemów można zgłosić się po pomoc do specjalisty.

30 lipca 2018

Wymiana sznurka w rolecie – jak to zrobić?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087