Gdy wprowadzamy się do nowego domu czy mieszkania, konieczny jest zakup odpowiednich osłon okiennych. Jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne firany i aluminiowe żaluzje, dziś zyskują na popularności różnego rodzaju rolety. Jednak wybór nie jest prosty – osłony powinny być bowiem nie tylko funkcjonalne, ale też pasować do wnętrza domu. Co warto wiedzieć o roletach i żaluzjach?

Bez względu na typ ochrony okiennej, liczy się wysoka jakość produktu, trwałość i odpowiedni stopień zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi. Co więcej ma znaczenie także estetyka. Jeśli dbamy o wystrój naszego domu, powinniśmy także zatroszczyć się o stylowe osłony na okna, które nadadzą wnętrzu charakteru, ocieplą je lub będą pełniły funkcję dekoracji.

 

Rolety – nowoczesna uniwersalność

Rolety to dziś bardzo popularne osłony, których tkaniny są niezwykle różnorodne, nie blakną, a nawet mogą imitować niektóre materiały, np. skórę. Ponadto rolety można zamontować tak, aby nie przysłaniały całego okna, a jedynie jego część. Dzięki uniwersalności doskonale sprawdzą się w salonie czy sypialni, ale także jako osłona małego okna kuchennego czy szerokiego okna balkonowego. Będą świetnie komponować się z wnętrzem klasycznym, jak i nowoczesnym.

Wśród rodzajów rolet prym wiodą rolety transparentne oraz tzw. rolety dzień/noc. Rolety transparentne przepuszczają część światła, najczęściej są wykonane z poliestru i najlepiej sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach. Rolety dzień/noc umożliwiają regulację poziomu przepuszczalności światła, dzięki czemu nie trzeba ich podnosić lub opuszczać. Wynika to z zastosowania tkaniny składającej się jednocześnie z pasów transparentnych i blokujących światło.

 

Dziś do najczęściej wybieranych rolet zaliczyć można rolety rzymskie. To bardzo estetyczne i oryginalne osłony, niezwykle praktyczne i łatwe w pielęgnacji. Ze względu na bogatą ofertę tkanin, każdy jest w stanie dobrać materiał pasujący do wnętrza domu. Ponadto rolety rzymskie można uatrakcyjniać, np. poprzez dodanie doszywek czy niebanalnych obciążników. Jeśli posiadamy dom w stylu skandynawskim, warto zastosować rolety mające wzory roślinne, jeśli dom w stylu angielskim – rolety w kratę. W sklepach, oprócz rolet rzymskich, dostępne są także m.in. rolety weneckie lub austriackie.

 

Żaluzje – prostota i użyteczność

Z całą pewnością żaluzje nie są już tak często montowane jak jeszcze kilka lat temu. Doskonale zabezpieczają przed światłem i zapewniają prywatność, ale nadają wnętrzu mniej przytulności niż rolety. Mogą być aluminiowe, drewniane lub wykonane z materiałów skóropodobnych. W niektórych pomieszczaniach sprawdzą się lepiej niż rolety, np. w kuchni, biurze czy magazynie. Ich cechą charakterystyczną jest prostota i komfort użytkowania.

 

Dziś na rynku osłon okiennych dominują rolety wykonane z materiałów o różnych kolorach i fakturach. Nie tylko wspaniale się prezentują, ale także sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Natomiast żaluzje lepiej nadają się do pomieszczeń biurowych lub tam, gdzie wymagana jest prostota i funkcjonalność.

03 marca 2017

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087