Okres letni to czas największego nasłonecznienia. I choć słońce do życia jest niezbędne, może być także uciążliwe, np. podczas przebywania we wnętrzu domu czy biura. Z tego powodu dobrze jest zdecydować się na zamontowanie odpowiednich osłon okiennych. To najlepsza alternatywa dla klimatyzacji, która pomimo skuteczności w schładzaniu powietrza w pomieszczeniach, może wywoływać problemy zdrowotne. Co warto wiedzieć o osłonach okiennych, aby efektywnie uchronić się przed słońcem?

 

Głównym zadaniem osłon okiennych jest ograniczenie przenikania do danego pomieszczenia promieni słonecznych. Oprócz tego ich celem jest zapewnienie prywatności. Gdy w lecie temperatura w budynku jest odpowiednio niższa niż na dworze, wówczas można czuć się w nim komfortowo – praca w biurze jest wydajniejsza, a przebywanie w domu nie powoduje złego samopoczucia czy problemów ze snem. Na zakup jakich osłon najlepiej się zdecydować?

 

Osłony w domu

Podczas upałów osłony okienne mogą okazać się niezastąpione. Jednak aby spełniły swoją rolę, należy dopasować rodzaj osłony do pomieszczenia. Bardzo istotny jest stopień przepuszczalności światła – w salonie najlepiej zastosować materiały przepuszczalne, natomiast w sypialni takie o wysokim stopniu zaciemnienia, aby zagwarantować sobie prywatność.

W domach montuje się takie osłony jak: żaluzje (w tym także dekoracyjne żaluzje plisowane), rolety lub zasłony. Ze względu na prostotę montażu i uniwersalność rolety wewnętrzne uznaje się za najbardziej popularne. Obecnie mogą być wykonane z bardzo różnorodnych materiałów, w tym takich imitujących np. skórę. Dużym zainteresowaniem cieszą się niezwykle estetyczne rolety rzymskie, ale w sklepach nie brakuje także rolet weneckich czy austriackich.

 

Osłony w miejscach pracy

W biurowcach czy innych służbowych budynkach zazwyczaj instaluje się rolety zewnętrzne. Tego typu rozwiązanie dobrze chroni biura przed nadmiernym nagrzewaniem się i spojrzeniami nieupoważnionych osób. Praca w upale nie należy do najprzyjemniejszych czynności, przede wszystkim dlatego, że ciepło spowalnia reakcje organizmu i wpływa na koncentrację. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków temperaturowych dla pracowników przez każdego pracodawcę.

Przed promieniami słonecznymi można także zabezpieczyć się za pomocą okiennej markizy zewnętrznej. Takie markizy absorbują ciepło, a następnie emitują je na zewnątrz, dzięki czemu pomieszczenie nie nagrzewa się. Co więcej mogą one pełnić rolę moskitiery. Można je montować na oknach dachowych oraz pionowych. Istnieje także możliwość zainstalowania do takiej markizy solarnego systemu zasilania. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj osłony zastosuje się w domu czy biurze, jej montaż warto powierzyć specjalistom. Zapraszamy zatem do kontaktu z naszym doradcą!

20 czerwca 2017

Osłony okienne na lato – co wybrać?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087