Czyszczenie rolet to konieczność z którą prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć, aby zachować czystość i świeżość w naszym domu. Najlepszą opcją, aby czyszczenie nie było zajęciem uporczywym to regularne dbanie o czystość rolet, dzięki temu sam proces zajmie mniej czasu, a efekt jaki otrzymamy będzie zadowalający. To w jaki sposób powinno się czyścić rolety wewnętrzne zależy od ich rodzaju oraz tego jak mocno są one zabrudzone dlatego też przed rozpoczęciem całej procedury dobrze jest przeczytać ten poradnik.

Jak czyścić rolety materiałowe?

 

Ten rodzaj rolet powinno się czyścić na sucho przy użyciu szmatki z mikrofibry oraz odkurzacza. Rolety materiałowe są wykonane z materiału odpornego na zabrudzenia i płowienie dzięki zastosowaniu apretury. W celu wyczyszczenia zabrudzeń, które powstały na rolecie dobrze jest zastosować gumkę, albo postarać się zeskrobać dane zabrudzenie. Jeżeli to nie pomoże – wsparciem będą różnego rodzaju preparaty. Do czyszczenia trudniejszych zabrudzeń możemy zastosować lekko wilgotną szmatkę, gąbkę, albo wacik higieniczny, który na samym początku możemy nasączyć wodą. Jeżeli zwykła woda okaże się nieskuteczna możemy spróbować z alkoholem etylowym, jednak przed prawidłowym przystąpieniem do czyszczenia dobrze jest sprawdzić jak oddziałuje ona na tkaninę. Rozwińmy roletę do końca i na samej górze przy rozpoczęciu się rolki zastosujmy trochę środka czyszczącego, następnie odczekajmy i sprawdźmy czy nie spowoduje on wyblaknięcia materiału. Jeżeli środek, który używamy nie zaszkodzi naszym roletom to możemy przystąpić do delikatnego szorowania zabrudzonego miejsca, po jego oczyszczeniu wszystko należy przetrzeć wilgotną szmatką i zostawić do osuszenia. Całość operacji dobrze jest wykonywać przy słonecznym dniu kiedy zabrudzenia widać najlepiej.

Jak czyścić rolety rzymskie?

 

Rolety rzymskie są jednymi z najbardziej wygodnych rolet do czyszczenia ponieważ są one wykonane z takiego samego materiału jak firany stosowane w Polskich domach od lat. Czyścić rolety rzymskie możemy zarówno na sucho z kurzu za pomocą odkurzacza jak i na mokro zdejmując je i zwyczajnie piorąc w pralce. Piorąc rolety zawsze ustawiajmy pralkę na najmniejszą temperaturę i nie ustawiajmy odwirowywania, natomiast podczas wybierania proszku zapoznajmy się z instrukcją dotyczącą ich czyszczenia i zaleceniami producenta. Suszenie rolet przeprowadzamy w postaci rozłożonej, tak aby nie ulegały one zagnieceniom.

Jak czyścić rolety dzień-noc?

 

Rolety dzień-noc są bardzo wygodne dla użytkowników i pozwalają na regulowanie dostępu światła do pomieszczenia za pomocą przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych pasów. Problem pojawia się gdy zachodzi potrzeba ich wyczyszczenia, gdyż są one wykonane ze sztucznego poliestru, który po zastosowaniu detergentów może ulec odbarwieniu. Materiał ten czyścimy za pomocą odkurzacza ze specjalną końcówką szczotkową, która pozwoli nam wybrać cały kurz, który w międzyczasie się zebrał. Jeżeli posiadamy nań zabrudzenia możemy zastosować wilgotną szmatkę, która pomoże nam je usunąć. Stosowanie detergentów nie jest jednak wskazane ze względu na możliwość odbarwienia materiału.

Fot. Flickr – Blinds Online

10 lutego 2016

Jak i czym czyścić rolety wewnętrzne?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087