Każdy wolnostojący dom nie może obejść się bez bramy garażowej. Obecnie produkty te są na tyle nowoczesne, że doskonale sprawdzą się zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i tym energooszczędnym. Aby montaż bramy odbył się szybko i bezproblemowo, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Co jest ważne przy zamawianiu tego ważnego elementu wykończenia budynku?

 

Wśród bram garażowych największym zainteresowaniem cieszą się bramy segmentowe. To bardzo funkcjonalne produkty, zapewniające odpowiednią izolację oraz wykorzystanie przestrzeni. Co więcej bramy tego typu są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu oraz można je dopasowywać do elewacji budynku. Jeśli jednak zawczasu nie zadba się o kilka istotnych szczegółów, może się okazać, że zakup właściwej bramy będzie zadaniem nie do wykonania. Na co zwrócić uwagę, aby zagwarantować łatwość instalacji i komfort obsługi bramy garażowej?

 

Bramy garażowe – najczęściej popełniane błędy

 

1. Nieodpowiednio zaprojektowany garaż – po pierwsze warto mieć świadomość, że bramy segmentowane wymagają odpowiednich warunków dla zabudowy. Jeśli nie zostaną one spełnione, może się okazać, że montaż bramy stanie się niezwykle problematyczny. Przede wszystkim nadproże garażu powinno mieć wysokość minimum 210 mm, natomiast węgarki – szerokość minimum 100 mm. W przypadku bram z napędem automatycznym długość garażu powinna wynosić minimum 3,3 m. Co więcej na suficie i ścianach nie mogą znajdować się rury czy inne elementy uniemożliwiające montaż prowadnic.

2. Źle dobrana wielkość bramy – aby zapewnić komfort eksploatacji bramy, powinna mieć ona szerokość około 2,5 m. To najbardziej optymalny rozmiar, jednak powinien on być przede wszystkim dobierany indywidualnie ze względu na potrzeby konkretnego użytkownika. Dobrze jest więc przy wyborze rozmiaru bramy wziąć pod uwagę gabaryty auta czy usytuowanie garażu na działce. Wysokość bramy także ma znaczenie, zwłaszcza jeśli w garażu ma parkować auto z boxem dachowym.

3. Niewłaściwie wykonane pomiary – przed zamówieniem bramy garażowej konieczne jest zrobienie pomiarów otworu wjazdowego. Taka czynność powinna być wykonana, gdy garaż jest już w pełni gotowy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy w obliczeniach wziąć pod uwagę wszelkie warstwy (np. tynki, ocieplenie), które pokryją ściany i sufit podczas wykańczania wnętrza.

4. Brak konsultacji z wykonawcą – najprostszym sposobem na uniknięcie błędów przy zakupie bramy garażowej jest wcześniejsze skontaktowanie się z wykonawcą, najlepiej jeszcze na etapie projektowania domu. To doskonały moment, aby omówić wielkość garażu i jego budowę. Zapewni to nie tylko późniejszy łatwy montaż bramy, ale także uniknięcie dodatkowych kosztów.

15 lipca 2017


Zamówienie bramy garażowej – jakich błędów uniknąć?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087