Rolety zewnętrzne mają bardzo wiele zalet. Dzięki swojej budowie umożliwiają zaciemnienie pomieszczenia, wyciszają je, ułatwiają termoregulację a dodatkowo zabezpieczają i chronią przed włamaniami. Mają jednak kilka cech, które znacząco utrudniają ich użytkowanie Wśród nich jest konieczność ręcznego otwierania i zamykania każdej rolety z osobna. W niewielkich mieszkaniach, gdzie są 2-3 okna, ręczne odsłanianie ich nie stanowi problemu, ale w domach posiadających co najmniej kilkanaście okien – jest już zupełnie inaczej. Dlatego warto zastanowić się nad automatyzacją rolet za pomocą specjalnego napędu elektrycznego.

Zalety napędu elektrycznego

Napęd elektryczny przede wszystkim znacznie ułatwia kierowanie poszczególnymi roletami znajdującymi się w domu. W zależności od wersji używanego napędu rolety można podnosić i opuszczać za pomocą przycisków lub zdalnie używając pilota. Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka modeli napędów do rolet, które świetnie sprawdzają się po zamontowaniu w domu. Warto też wspomnieć, że montaż napędu elektrycznego jest prosty i nawet średnio zaawansowany majsterkowicz może samodzielnie zamontować te urządzenia. Jeśli mamy obawy przed samodzielnym majsterkowaniem wówczas warto zadzwonić po montera, który wybawi nas z kłopotów. Kolejną ważną cechą rolet zewnętrznych z napędem elektrycznym jest fakt, że nie trzeba wymieniać wszystkich elementów instalacji, jeśli takowe już są zamontowane na oknach. Napęd elektryczny można zamontować niemal do każdego modelu rolet, co niewątpliwie działa na jego korzyść.

Wady napędu elektrycznego

Napęd elektryczny ma jedną podstawową wadę – jest na prąd. Na co dzień nie sprawia to większych problemów, ponieważ w większości domów dostęp do energii elektrycznej jest ciągły i bez większych zakłóceń. Zdarzają się jednak awarie i wtedy elektryczne rolety stają się przeszkodą nie do pokonania. Bywa, że przez kilka godzin mieszkańcy są uwięzieni w ciemnym domu, właśnie z powodu braku energii elektrycznej.

O czym warto wiedzieć decydując się na napęd elektryczny do zewnętrznych rolet?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych napędów do rolet zewnętrznych. Najprostsze z nich są montowane przy roletach a za  ich otwieranie i zamykanie odpowiadają zwykłe przełączniki podłączone do sieci. Ten rodzaj napędu jest znacznie wygodniejszy niż napęd ręczny, aczkolwiek w przypadku dużych domów wymaga od domowników odwiedzenia wszystkich pomieszczeń, aby zasłonić lub odsłonić okna.

Posiadacze dużych domów z wieloma pomieszczeniami mogą skorzystać z bardziej zaawansowanej technologii jaką jest sterowanie zdalne. Zarówno urządzenie jak i montaż są nieco droższe, niemniej jednak wszystkimi oknami w domu można sterować z jednego miejsca za pomocą pilota. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie, że można zamykać lub otwierać, w zależności od potrzeb,  wszystkie rolety na raz lub każdą z osobna.

Poza napędem elektrycznym, mającym za zadanie zamykanie i otwieranie rolet zewnętrznych, w sprzedaży dostępne są także modele wyposażone w dodatkowe funkcje. Wśród nich można spotkać napędy mające wmontowany czujnik dymu – w razie zadymienia pomieszczeń roleta automatycznie zostaje otwarta. Dostępny jest też napęd z czujnikiem ruchu – po zanotowaniu podejrzanych działań wskazujących np. na włamanie do mieszkania, urządzenie blokuje rolety i zamyka włamywacza w domu lub nie daje mu wejść do wnętrza.

Podejmując decyzję dotyczącą zakupu i montażu napędu elektrycznego do rolet trzeba wziąć pod uwagę zarówno zalety jak i wady tego urządzania. Do tego koniecznie należy zastanowić się nad tym w jaki sposób chcemy otwierać okna oraz czy zależy nam tylko na elektrycznym napędzie czy może warto, przy okazji, zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie domu.

15 września 2017

Rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym – dlaczego warto?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087