Obecnie już prawie każdy dom jednorodzinny wyposażony jest w okna dachowe. Dzięki nim niemal każde poddasze można zmienić w pomieszczenie użytkowe. Coraz częściej spotyka się pokoje dziecięce lub sypialnie ze spadzistym dachem, nie mówiąc już o łazienkach czy schowkach. Okna dachowe umożliwiają dostęp światła na zaciemnione dotychczas poddasze, ale to nie jedyna ich funkcja. Umiejętnie wykorzystywane przez mieszkańców pozwalają także skutecznie ogrzać lub schłodzić pomieszczenia. Jednakże, aby tak się działo należy okna wyposażyć w odpowiednie rolety.

 

Rodzaje rolet do okien dachowych

W przypadku okien dachowych, podobnie jak i w przypadku wszystkich innych powierzchni okiennych można nabyć rolety wewnętrzne oraz zewnętrzne. O tym, które będą lepsze w konkretnym przypadku musi zadecydować sam właściciel domu. Rolety zewnętrzne lepiej chronią dom także przed włamaniami ale także wyciszają odgłosy z otoczenia takie jak np. szum pojazdów poruszających się po ulicach czy deszcz itp. Rolety wewnętrzne są znacznie lżejsze i tańsze. W sklepach dostępne są w kilku wariantach budowy. Ponadto dostępna jest bardzo szeroka gama wzornicza i kolorystyczna, dzięki czemu można dobrać rolety idealne do każdego wnętrza.

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów wewnętrznych rolet do okien dachowych. Największą popularnością cieszą się najprostsze rolety materiałowe, niemniej jednak warto przyjrzeć się także  roletom, które pokryte są powłoką aluminiową. Są nieco droższe, ale znacznie lepiej sprawdzają się podczas codziennego użytkowania. Powłoka aluminiowa sprawia, że roleta skuteczniej zaciemnia pomieszczenie, a ponadto odbija większość promieni słonecznych, co chroni przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza.

W sklepach z artykułami budowlanymi można także  spotkać rolety plisowane. Wykonane są one z różnych tkanin, dzięki czemu można dobrać odpowiednie rolety do każdego pomieszczenia. Ich zaletą jest możliwość operowania zarówno górną jak i dolną listwą wzdłuż prowadnic. Dzięki takiemu rozwiązaniu roleta może osłaniać całe okno lub tylko jego fragment.

Rolety a poziom oświetlenia

Wybierając rolety na poddasze warto mieć na uwadze swoje potrzeby i do nich dostosować zakupy. Rolety zewnętrzne bardzo dobrze zaciemniają, co jest ich ogromną zaletą, niemniej jednak zasłonięte okno sprawia, że konieczne staje się dodatkowe oświetlenie pomieszczenia, nawet w ciągu dnia. W przypadku rolet wewnętrznych jest nieco inaczej, ponieważ ich przepuszczalność świetlna jest znacznie większa. Dzięki temu przy zasłoniętych oknach pomieszczenie jest zacienione, a nie zupełnie ciemne.

Rolety a termoregulacja

Decydując się na zakup rolet warto też pamiętać o ich funkcji termoregulacyjnej. Zasłonięte rolety nie przepuszczają promieni słonecznych w dużej ilości lub wręcz je odbijają, a to sprawia, że wnętrze znacznie mniej się nagrzewa. Z drugiej strony okna zasłonięte roletami nie wypuszczają tyle ciepła ze środka, co puste szyby okienne. Dzięki temu zmniejsza się ilość energii jaką trzeba wykorzystać do nagrzania pomieszczenia.

Wybierając rolety okienne na poddasze warto dobrze przemyśleć czego od nich oczekujemy.  Czy mają być jedynie ozdobą okien? A może powinny je skutecznie zaciemniać? Czy też ich zadaniem ma być  utrzymanie przyjemnego chłodu latem a ciepła w zimowe dni?

28 sierpnia 2017


Rolety na okna dachowe – jakie wybrać?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087