Zaczyna się lato, a wraz z nim okres otwierania okien na oścież. Niestety do mieszkania wraz ze świeżym powietrzem wpada także wielu nieproszonych gości. Muchy, komary, osy czy szerszenie to owady, których raczej nikt nie zaprasza do mieszkania. Można się ich pozbyć za pomocą środków owadobójczych, pułapek na owady lub skorzystać z moskitier. Dziś kilka słów o tym jakie moskitiery są dostępne na rynku oraz jak wybrać najlepszą dla siebie.

Do czego służą moskitiery?

Moskitiery to siatki mające na celu ochronę przed owadami. W naszej strefie klimatycznej zakładane są one na drzwi i okna w okresie letnim, w cieplejszych krajach można spotkać również moskitiery ochraniające łóżka lub miejsca, gdzie bawią się małe dzieci.

Z czego składa się moskitiera?

Moskitiery sprzedawane w polskich sklepach składają się z siatki chroniącej przed owadami oraz mechanizmu umożliwiającego przymocowanie moskitiery do okna.

Jakie siatki wykorzystuje się do moskitier?

Do produkcji moskitier wykorzystuje się szeroką gamę siatek. Ich podstawową cechą jest gęstość. Rolę ochronną najlepiej spełniają siatki o rozmiarze oczek 1,2 mm lub mniejszym. Większe oczka będą przepuszczały do wnętrza domu najmniejsze owady. Siatki mogą być wykonane z różnych materiałów, przez co różnią się nieco w sposobie działania, utrzymania w czystości czy trwałości. Wśród najczęściej spotykanych są siatki bawełniane, nylonowe oraz poliestrowe. Osoby ceniące sobie jakość i trwałość mogą wybrać siatki wykonane z nitek aluminiowych. Są one mocniejsze i chronią nie tylko przed owadami, ale również przed małymi zwierzętami domowymi. W sprzedaży są dostępne również moskitiery, które poza swoją główną funkcją spełniają także dodatkowe zadania np. siatki chroniące przed alergenami. Wykonane są one z materiału o znacznie drobniejszych otworach, który zatrzymuje pyłki roślin.

Jak zamontować moskitierę?

O tym w jaki sposób montuje się moskitierę decyduje to, jaki model wybraliśmy. Wśród najprostszych są moskitiery wykonane z siatki obszytej nieco grubszą tkaniną, na której znajdują się zaczepy w postaci rzepów. Wystarczy nakleić rzepy na ościeżnicę drzwi lub okien, a następnie przymocować do nich siatkę. Nieco inaczej wygląda montaż moskitiery ramowej. Jest ona złożona ze sztywnej ramy, dostosowanej rozmiarem do okna, na którą naciągnięta jest siatka. Ramę mocuje się do okien za pomocą specjalnych haczyków. Po okresie letnim można ją w prosty sposób zdemontować. Kolejnym modelem moskitier są moskitiery roletowe, które montowane są podobnie do tradycyjnych rolet wewnętrznych. Kaseta z moskitierą mocowana jest na ościeżnicy, a moskitiera w razie potrzeby jest rozwijana lub zwijana przy pomocy sznurka. Odmianą moskitiery roletowej jest moskitiera harmonijkowa, która różni się sposobem składania siatki. Moskitiery harmonijkowe, jak sama nazwa mówi nie zwijają się w rulon, a układają w harmonijkę. W sklepach dostępne są także moskitiery, które montowane są na stałe w połączeniu z roletami zewnętrznymi.

Czy moskitiery mają wady?

Niestety tak. Jedną z nich jest zaciemnianie okna. Każda moskitiera, niezależnie od koloru, nieco ogranicza dostęp światła do pomieszczenia, które chroni przed niechcianymi gośćmi. Ponadto moskitiery utrudniają mycie okien, a często także nie są zbyt trwałe. Modele wykonane z delikatnych siatek często ulegają dziurawieniu i konieczna jest ich wymiana na nowe. W przypadku modeli montowanych na rzepy zdarza się, że samoczynnie odczepiają się one i spadają. Powtórne mocowanie bywa trudne, a w przypadku uszkodzenia rzepów mocujących staje się niemożliwe.

Choć moskitiery mają swoje wady, to jednak warto w nie zainwestować. Ochrona przed owadami jest szczególnie ważna w domach, gdzie mieszkają alergicy oraz małe dzieci. Nawet jeśli moskitiera będzie służyła zaledwie jeden sezon to jej zakup z pewnością się opłaci.

27 czerwca 2018

Moskitiery – jak je wybrać?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087