Garaż to pomieszczenie, które jest bardzo ważne dla każdego właściciela pojazdu. Samochód czy motocykl w nim zamknięty jest bezpieczniejszy, niż stojący na otwartym parkingu. Ponadto pojazd jest chroniony przed zmianami pogody, które mogą niekorzystnie wpływać na jego stan techniczny. Jednak, aby garaż spełniał dobrze swoją funkcję musi być odpowiednio zaprojektowany, zbudowany i przede wszystkim wyposażony. Jednym z ważnych elementów garażu jest brama. Dziś kilka słów o tym na co zwrócić uwagę wybierając bramę garażową.

Brama segmentowa – wygodne i praktyczne rozwiązanie

Obecnie jednym z najczęściej wybieranych typów bram są bramy segmentowe. Dzięki swojej konstrukcji zajmują niewiele miejsca, są także łatwe i wygodne w obsłudze. Dobrze dobrana brama garażowa zapewnia również szczelność pomieszczenia oraz izolację akustyczną. Choć tego rodzaju bramy nie należą do najtańszych, to klienci chętnie je kupują, ceniąc wysoki standard użytkowania.

Brama segmentowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zanim wybierzemy się do sklepu, aby kupić nową bramę segmentową należy dokładnie sprawdzić, czy można ją będzie zamontować w naszym garażu. Brama segmentowa, choć sama w sobie nie zabiera dużo miejsca, ma wymagania dotyczące przestrzeni niezbędnej do montażu mechanizmu. Dlatego przed skontaktowaniem się ze sprzedawcą należy obejrzeć dokładnie ściany garażu. W miejscu, gdzie będzie montowana brama nie powinny znajdować się rury, belki konstrukcyjne czy okna, które mogą utrudnić montaż i późniejsze działanie bramy. Także na suficie nie mogą znajdować się wymienione wyżej elementy, które będą przeszkadzały podczas otwierania garażu. Kolejnym ważnym elementem są wymiary pomieszczenia. Aby móc zamontować bramę segmentową garaż musi mieć co najmniej 3,3 m głębokości – taka długość jest niezbędna do zamontowania mechanizmu automatycznego otwierania bramy. Należy pamiętać, że wielkość ta będzie rosła wraz z rozmiarem bramy czy typem prowadnic. Kolejnym elementem mającym niebagatelny wpływ na koszt bramy jest wysokość nadproża. W standardzie produkowane są bramy o wysokości min. 21 cm. Jeśli nadproże będzie niższe wówczas może być koniczne indywidualne dostosowanie prowadnic, co związane jest z dodatkowymi opłatami. Na koniec należy sprawdzić węgarki – czyli wewnętrzną odległość ściany bocznej od krańców otworu wjazdowego. Powinna ona wynosić m.in. 10 cm. Taka odległość sprawia, że będzie można zamontować dowolny typ prowadnic.

Brama segmentowa – wymiary

Podczas wybierania bramy garażowej należy mieć również na uwadze jej funkcjonalność. Przede wszystkim brama musi być na tyle wysoka, aby samochód mógł bez problemu wjechać do garażu. Należy także pamiętać, że w przypadku, gdy podczas wjeżdżania lub wyjeżdżania z garażu konieczne jest manewrowanie pojazdem, dobrze jest wybrać nieco szerszą bramę, która ułatwi takie manewry. Bardzo ważne jest również to, aby zdawać sobie sprawę z tego jak działają bramy segmentowe. W przypadku modeli automatycznych brama podnosi się w całości, zaś w przypadku modeli obsługiwanych ręcznie brama zabiera kilka cm światła, co zmniejsza otwór wjazdowy.

20 grudnia 2017

Jak wybrać bramę garażową?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087