Gruntowne porządki w domu to spore wyzwanie – zamiast standardowego odkurzenia podłogi czy przetarcia mebli czeka Cię wyczyszczenie wielu elementów wyposażenia wnętrz, o których możesz zapomnieć podczas rutynowego sprzątania. Są to np. żaluzje i inne okienne osłony. Aby spełniały swoją funkcję i mogły służyć przez lata, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Co zatem należy wiedzieć, aby w sposób skuteczny wyczyścić żaluzje? Oto nasze porady!

 

Bez względu na typ zamontowanych żaluzji, zawsze warto do ich wyczyszczenia skorzystać z pomocy odkurzacza. To bardzo prosta i uniwersalna metoda. Wystarczy użyć końcówki o miękkim włosiu i ostrożnie odkurzyć obie strony żaluzji. Jednak nie jest to jedyny sposób do walki z brudem na żaluzjach – w zależności od materiału osłon, można skorzystać także z innych technik czyszczenia. Co zatem zrobić, aby Twoje żaluzje wyglądały jak nowe?

Żaluzje materiałowe

Żaluzje z tkanin to jedne z najbardziej popularnych osłon. Doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu – na rynku dostępny jest cały wachlarz kolorów i wzorów tych praktycznych żaluzji. Ponadto dzięki żaluzjom materiałowym można uzyskać efekt częściowej przeźroczystości lub pełnego zaciemnienia.

 

Żaluzje materiałowe przede wszystkim należy regularnie odkurzać, najlepiej przy najniższej sile ssania oraz z wykorzystaniem końcówki o miękkim włosiu. Jeśli pozwala na to producent, takie żaluzje można także wyprać w pralce, należy jednak zachować ostrożność. Zanim włożysz żaluzje do pralki, należy pamiętać o usunięciu wszystkich elementów mocowania żaluzji. Co więcej żaluzje z tkanin warto prać np. w specjalnym worku. Po praniu należy je natychmiast z powrotem rozwiesić, aby nie utraciły swojego kształtu. Jeśli nie jest to zabronione, niektóre żaluzje materiałowe można prać także chemicznie.

Żaluzje plastikowe

Żaluzje plastikowe to także często stosowane osłony. Najczęściej są to żaluzje poziome, złożone z listewek (zwanych lamelami), których nachylenie można zmieniać w zależności od tego, ile światła chcemy wpuścić do pomieszczenia.

Metoda czyszczenia żaluzji plastikowych jest prosta, ale wymaga czasu. Potrzebna będzie do tego ciepła woda z niedużą ilością płynu do mycia naczyń oraz gąbka. Należy delikatnie przetrzeć każdą z listewek osobno, a gdy zechcesz przyspieszyć proces, możesz ustawić wszystkie lamelki pionowo i przemyć całą powierzchnię jednocześnie, nie zapominając także o drugiej stronie listewek. Jeżeli niezbędne jest dokładniejsze mycie, żaluzje możesz całkowicie zdemontować i umyć np. pod prysznicem w łazience słabym strumieniem wody lub zanurzyć je w wodzie nabranej do wanny. Tłuste plamy dobrze jest potraktować bezpośrednio środkiem czyszczącym nałożonym np. na szmatkę.

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane to dość ciężkie osłony, dlatego najczęściej stosuje się je na mniejszych powierzchniach. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach, gdzie nie brakuje drewnianych mebli czy innych elementów z tego materiału. Żaluzje drewniane dostępne są w formie żaluzji poziomowych o wielu listewkach.

Żaluzji drewnianych nie powinno się czyścić na mokro – woda może drewno nieodwracalnie uszkodzić. Przy tego typu osłonach należy skorzystać z odkurzacza lub zwykłej, suchej ściereczki do kurzu. Do usuwania bardziej konkretnych plam dobrze jest zastosować specjalne detergenty – najlepiej takie, które oferuje sam producent żaluzji. Wtedy będziesz mieć pewność, że środek zadziała, a żaluzje nie ulegną zniszczeniu.

Fot. Flickr – Stephen Harris

03 kwietnia 2017

Jak czyścić żaluzje?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087