Zima już za nami i nadszedł czas na wiosenne porządki. W domach już dawno posprzątane, ale na sprzątanie wokół domu czekamy zazwyczaj do pierwszych ciepłych dni, które właśnie nadeszły. Tym samym ogłaszamy sezon sprzątania garaży oraz czyszczenia bram garażowych. Dziś podpowiadamy jak czyścić bramę garażową, aby dobrze działała i świetnie wyglądała przez długie lata.

Mycie bramy garażowej

Zima to czas, kiedy na bramach garażowych osiada wyjątkowo dużo zabrudzeń. Można tam znaleźć kurz, resztki soli, którą posypywane są drogi, drobiny piasku ale również pyły pochodzące z zanieczyszczonego powietrza. Aby się ich pozbyć należy najpierw dokładnie spłukać bramę bieżącą wodą. Po spłukaniu większych drobin kurzu, piasku czy pyłów trzeba bramę umyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego, najlepiej płynu do naczyń o pH 7. Do mycia bramy najlepiej wykorzystać miękką ściereczkę, która nie zarysuje lakierowanych powierzchni.

Poza zewnętrzną powierzchnią bramy konieczna jest również dbałość o poszczególnej jej elementy. Przede wszystkim należy systematycznie czyścić uszczelki oraz zadbać, by obszar ślizgowy za uszczelkami bocznymi był zawsze czysty.

Renowacja bramy

Słone, nadmorskie powietrze, zanieczyszczenia tworzące małopolski smog oraz wiele innych czynników zewnętrznych ma wpływ nie tylko na czystość bramy ale również na jej stan techniczny. Kiedy zauważymy zarysowania lub pęknięcia na lakierze warto pomyśleć o odnowieniu bramy i naniesieniu dodatkowych warstw ochronnych.

Aby na nowo polakierować bramę należy w pierwszej kolejności zeszlifować zewnętrzną warstwę lakieru drobnym papierem ściernym. Następnie dokładnie umyć i osuszyć powierzchnię przeznaczoną do malowania. Na koniec bramę należy odtłuścić. Można do tego wykorzystać specjalistyczne środki dostępne w sklepach. Na tak przygotowaną powierzchnię można nakładać świeżą warstwę lakieru. Wybierając lakier najlepiej postawić na produkt stworzony na bazie sztucznej żywicy, przeznaczony do stosowania na zewnątrz.

Zabezpieczenie wkładek patentowych

Jedną z części składowych bram garażowych są zamki i klamki. Warto pamiętać, że one także ulegają zabrudzeniom i uszkodzeniom. Aby tak się nie stało należy je systematycznie czyścić oraz smarować. W przypadku bram garażowych bardzo ważne jest, aby wkładki patentowe były zabezpieczane odpowiednimi środkami, w innym wypadku mogą ulec zatarciu. Do czyszczenia i konserwacji wkładek patentowych nie należy używać środków zawierających smar lub grafit. Najlepiej wykorzystać do tego celu specjalistyczne środki dostępne w sklepach.

20 kwietnia 2018

Jak czyścić bramę garażową?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087