W domach i mieszkaniach coraz częściej montowane są rolety zewnętrzne. Mają one wiele zalet, stąd nie powinna dziwić ich popularność. Pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie w mieszkaniu a także zwiększają bezpieczeństwo. Wraz ze wzrostem popularności rolet zwiększa się także ilość pytań dotyczących korzystania z nich w praktyce. Wśród najczęściej poszukiwanych informacji jest ta, o sposób czyszczenie rolet.

Najpierw odkurzanie i mycie

W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć i umyć rolety. Do tego celu najlepiej użyć delikatnych środków myjących. Doskonale sprawdzi się miękka ściereczka np. z mikrofibry lub miękka szczotka. Podczas mycia zewnętrznej i wewnętrznej części rolet należy wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem detergentu. W zależności od rodzaju zabrudzeń może to być mydło albo płyn do naczyń. Można także wykorzystać inne środki czyszczące, ale trzeba pamiętać, by sprawdzić, czy nadają się one do czyszczenia powierzchni lakierowanych.

Prowadnice

Po przetarciu wszystkich powierzchni rolet mona zacząć czyszczenie elementów odpowiadających za ich poruszanie się. Jednym z takich elementów są prowadnice. Do ich czyszczenia najlepiej nadaje się sprężone powietrze. Można je kupić w każdym sklepie komputerowym, ale również w wielu marketach. Za pomocą sprężonego powietrza należy dokładnie oczyścić prowadnice z kurzu i wszelkich innych zabrudzeń.

Sznurki i taśmy

Na koniec warto zająć się także sznurkami oraz taśmami, które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie rolet. Do ich czyszczenia można wykorzystać miękką szczoteczkę do rąk oraz wodę z delikatnym detergentem. Do tego celu najlepiej nadaje się płyn do naczyń lub płyn/proszek do prania.

Konserwacja

Po oczyszczeniu rolet warto zająć się także ich konserwacją. Jeśli rolety są automatyczne, wówczas przynajmniej raz w roku powinien zobaczyć je specjalista. Ze względu na to, że rolety są stale narażone na kurz i drobiny pyłów znajdujące się w powietrzu, warto co pewien czas oczyścić nie tylko ich zewnętrzną część ale również mechanizm. O ile konserwacji mechanizmu raczej nie zrobimy sami, o tyle samodzielnie możemy zabezpieczyć gumowe uszczelki. W tym celu należy zakupić specjalistyczny środek do konserwacji gumy. Nie musi być on przeznaczony do uszczelek. Równie dobrze sprawdzają się preparaty do zabezpieczania opon.

 

Rolety zewnętrzne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie jest to niczym niezwykłym, ponieważ spełniają wiele różnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają intymność mieszkańcom domu. Ponadto dają możliwość ograniczenia nasłonecznienia oraz nagrzewania się wnętrza. Rolety stały się dla wielu ludzi także elementem zwiększającym bezpieczeństwo – utrudniają włamanie się do mieszkania lub domu. Jednakże, aby spełniały dobrze swoje funkcje należy o nie dbać. Stąd też nie zapominajmy o ich systematycznym czyszczeniu i konserwacji.

21 listopada 2017

Czyszczenie rolet zewnętrznych

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087