Rolety zewnętrzne to doskonałe osłony zarówno do dopiero stawianych budynków, jak i już wykończonych domów. Zapewniają izolację cieplną, akustyczną, bezpieczeństwo oraz intymność. Jednak w sezonie jesiennym i zimowym mogą wymagać specjalnych zabiegów, gdyż śnieg czy marznący deszcz mogą powodować utrudnienia w ich użytkowaniu. Co robić, gdy roleta zewnętrzna uległa przymarznięciu?

Zdarza się, że z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych praca rolet zewnętrznych zostaje zakłócona. W wyniku niskich temperatur na pancerzu rolety może osadzić się lód, który zablokuje możliwość opuszczenia lub podniesienia rolety, bez względu na to, czy obsługujemy rolety ręcznie czy z wykorzystaniem automatyki. Co więcej dolna listwa rolety może przymarznąć do parapetu lub cała roleta do prowadnic. Jak postępować w takich sytuacjach?

Niestety zima to wymagająca pora roku, która może niekorzystanie wpływać także na funkcjonowanie rolet zewnętrznych. Jeśli roleta przymarzła, przede wszystkim nie warto rozwiązywać problemu siłowo – może to jedynie spowodować zniszczenia sprzętu, np. zerwanie taśmy lub pęknięcie listew. W takim wypadku można spróbować ostrożnie usunąć lód czy śnieg z pancerza, następnie oderwać roletę od parapetu i unieść ją na wysokość maksymalnie kilku centymetrów. Jeśli taki zabieg nie dał oczekiwanych rezultatów, można go powtórzyć.

W przypadku rolet zewnętrznych z automatycznym sterowaniem bardzo ważna jest szybka reakcja, jeśli zauważysz, że roleta jest zablokowana lub jej zwijanie jest utrudnione. Wówczas należy od razu zaprzestać podnoszenia lub opuszczania rolety, aby nie doprowadzić do uszkodzenia napędu. Następnie zaleca się odczekać aż do momentu samoistnego odmrożenia rolet.

Jeśli pomimo wyższych temperatur rolety zewnętrzne dalej nie pracują prawidłowo, skontaktuj się z serwisem. Fachowcy firmy HEBAR obejrzą rolety oraz cały mechanizm i przeprowadzą odpowiednie czynności w celu naprawy sprzętu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rolety zostały skutecznie przywrócone do stanu używalności.

20 marca 2017

Co zrobić, gdy rolety zewnętrzne przymarzną?

+48 607 067 087

biuro@hebar.pl

+48 607 067 087